Restricted Endowed Scholarship Donors

No student will receive more than two listed scholarships per award year. Additional restrictions for individual scholarships are listed in parentheses.

    SCHOLARSHIPS BY EDUCATIONAL MAJOR
    (Open to Freshman and Sophomore Applicants)

    1. Automotive Technology
      • Pals and Gals of Dowagiac Airport
      • Kevin Matthews Memorial
    2. Business
      • Marsh Bostwick School of Business
      • Virginia Ann Barnett Rhynard Memorial (Computer-centered curriculum)
    3. Conservation/Agriculture/Life Science
      • Community Grange #1675 (Cass County farm youth)
      • Dowagiac Conservation Club (Cass County resident)
      • Lance Purkhiser
      • Van Buren Sportsman's Club (Van Buren County resident)
      • Cass County Pheasants Forever (Cass County resident)
      • Keith & Darlene McKenzie Family Endowment (Cass, Berrien, or St. Joseph, MI County resident)
    4. Education
      • Virginia Ann Barnett Rhynard Memorial
      • Bea & Jim Judd Endowment
      • Orion H. Flowers Endowment
      • Edith Alice Sullivan Endowment
    5. Mechatronics/Engineering/Pre-Engineering
      • David Behnke Memorial
      • Glen I. Berry and Richard Meisterheim Drafting and Pre-Engineering
      • Francis Bowsman Memorial
      • Mike and Shirley Dreher
      • James A. Milne
      • Charles R. Smith Memorial (Cass County resident, Mechatronics)
      • Captain Iven Kincheloe Memorial
    6. Visual and Performing Arts
      • Dale A. and Doris M. Lyons Memorial
      • Donald Miller Memorial (Cass County resident; art or music major)
      • Helen Behnke Memorial (theatre or music)
      • Irene O. Berry and Doloros Meisterheim Fine Arts
      • Jenny L. Matthews Memorial (3.0 GPA in high school)
      • Paul Bakeman Memorial (Cass County resident)
      • Richard Eisenbach Memorial (Cass County resident)
      • McKnight Tarwacki Music
      • Lila Carson
      • Ruth Sarabyn Memorial
      • Polli M. Ryder Memorial Scholarship (graphic design/technology)
      • Latourette Family Scholarship (non-major, interest in visual arts)
    7. Tech Programs
      • Michiana RC Choppers
    8. Arts and Sciences (AA or AS Degree)
      • Richmond Kingman
      • Puppy Love Behnke Memorial (medical pre-professional)
    9. SCHOLARSHIPS BY RESIDENCE

    10. Berrien County Resident
      • Sparring for Success/Muhammad Ali
      • Wesley Muth Memorial
    11. Cass County Resident
      • American Electric Power (non-traditional student)
      • Beardslee Family Memorial
      • Cass County Community Policing Endowment
      • Weaver Family Scholarship
      • Fred Dowsett/Arthur Towe
      • James T. File Memorial
      • Edith and Duane Powell Memorial
      • Cecil Kirby Memorial (Sister Lakes area resident, 3.0 GPA)
      • The Law Enforcement and Corrections Endowment
      • Hope's Door Scholarship (female head of household, documented financial need)
    12. Ross Beatty High School Graduate (Cassopolis)
      • Wellington Jones Family Scholarship
      • Jeanne Jourdan Endowment
      • North Shore of Diamond Lake Endowment
      • Swartz/Jourdan Daughters Endowment
      • Mark A. Westrate Endowment
      • Edward & Maria Jones Family Endowment
    13. Dowagiac Resident/Graduate
      • Dowagiac Business and Professional Women's Association (Business major)
      • Harold Franklin Memorial
      • Peninsular Lodge #10
      • Rev. Henry and Dr. Jean Smith Memorial
      • Dr. Fred and Thelda Mathews Endowment Fund (Visual or performing arts major)
      • Jack S. and Eleanor Paul Memorial
    14. Marcellus High School Graduate
      • David and Darlene Carlton Memorial
      • Cordell and Kay Jones Endowed
    15. Niles Resident or High School Graduate
      • Dr. Harold and Margaret Huff Memorial
      • Marian and Cecil Moyser
      • William and Mary Kelly Family
    16. Brandywine High School Graduate
      • Edward Ossman (Board of Trustees matching scholarship)
      • Ryan A. Hartman Memorial Scholarship (medical or education)
    17. Keeler Township Resident
      • Frank Wysocki Memorial
    18. Berrien Springs High School Graduate
      • Bruce Zech Memorial (minimum 3.0 high school GPA)
    19. OTHER SCHOLARSHIPS

    20. Students with Disabilities
      • Renate Randall
      • Terry Randall
    21. Students Previously in Foster Care
      • Mr. and Mrs. William Hassinger
    22. Southwestern Michigan Association of REALTORS
      • REALTOR or Affiliate of SMAR
      • Family of SMAR member
    23. Students with financial need
      • Estate of Aline Ahrens
    24. Leadership Experience and Skill
      • The Newport Family Endowment-Presidential Leadership Award
    25. St. Gabriel's Legacy Endowment
    26.  

      SOPHOMORES ONLY
      (Open to students with 26 or more earned SMC credits)

    27. Nursing
      • Dan J. Brosnan Memorial (Dowagiac Union High School graduate)
      • Erma Lilly Nursing
      • Fred and Ann Dean (Cassopolis High School graduate)
      • Jack and Doris Ryder Memorial
      • John L. and Dorothy S. Reed Memorial
      • Louise White
      • Lyell and Nita Wooster Scholarship for Excellence in Learning (Dowagiac Union High School graduate, 3.0 GPA)
      • Marilyn Nave Memorial
      • SMC Nursing Endowment
      • Twin Lakes Fire, Ambulance, Rescue and Community Center (Wayne Twp. Resident, EMT/Allied Health)
      • J. Whitman and Helen File
      • Jacqueline Powers Memorial (non-traditional student)
    28. Any Curriculum
      • Katherine Haas Memorial (Cass County resident; 2.8 GPA at SMC)
      • Steven C. Briegel Memorial (3.0 GPA at SMC)
      • Dowagiac Rotary Club (graduate of a high school in Cass County)
    29. Accounting
      • Dr. Clarence Ott Accounting
      • Gordon D. Robinson Endowment (Cass County resident)
    30. Automotive Technology
      • Edward Bitantis Memorial
    31. Visual and Performing Arts
      • Dowagiac Art Guild (Dowagiac Union High School graduate and resident)

In addition to the endowed scholarships offered through this application, numerous additional endowments and scholarships totaling many thousands of dollars are provided by area residents, faculty and staff, and other sources. The money from these funds is administered by the Financial Aid office in a variety of ways to ensure access to Southwestern Michigan College.

The following is only a partial listing, but Southwestern Michigan College would like to extend special recognition and appreciation to these contributors in acknowledging these Endowment and Foundation Scholarships:

  • 19th Century Club
  • Arlene Ahrens Memorial Scholarship
  • Harold and Lulu Amersdorfer Memorial Scholarship
  • Anonymous Memorial Scholarships
  • Burt and Virginia Atkinson Memorial Scholarship
  • Adeline Bender Memorial Scholarship
  • Gregory Bombrys Memorial Scholarship
  • Marsh Bostwick Memorial Scholarship
  • Edna Carlson Memorial Scholarship
  • Winston and Fern Churchill Memorial Foundation Scholarship
  • David and Julie Cook Scholarship
  • James & Virginia Crawford Family Endowment
  • Evan W. & Ruth I. Curtis Endowment
  • Edna Daresh Memorial Scholarship
  • Kenneth E. Dehring Memorial Scholarship
  • Dowagiac Police Officers Scholarship
  • Patricia Randall Eustice Endowment
  • Exchange Club Scholarship
  • Farmers Cooperative Foundation Scholarship
  • Everett Freeland Scholarship
  • Senator Harry Gast Endowed Scholarship
  • John Gressel Scholarship
  • Martha Hale Memorial Scholarship
  • James T. File Memorial Scholarship
  • Thomas F. and Jodi L. Jerdon Endowment
  • Ethel R. Jones Endowment
  • Mr. And Mrs. A.C. Kairis Scholarship
  • Richard Kaiser Memorial Scholarship
  • Iven Kincheloe Memorial Scholarship
  • Richmond T. Kingman Memorial Scholarship
  • Jean Ledman Memorial Scholarship
  • Cressy Family Endowment Fund
  • Robert Mater Memorial Scholarship
  • Janet Mathews Memorial Scholarship
  • National Management Association of Cass County Scholarship
    • Dr. Robert Neff Memorial Scholarship
    • Julianne Newhouse Memorial Scholarship
    • Father William O’Leary Memorial Scholarship
    • Michael J. and Vicki A. O'Neil Family Scholarship
    • Olenjniczak Family Memorial Scholarship
    • Israel and Rae Oppenheim Memorial Scholarship
    • Nora V. Pasco Memorial Scholarship
    • Dr. Jashu and Ila Patel Family Scholarship
    • Duane and Edith Powell Memorial Scholarship
    • Max and Kate Pugsley Memorial Scholarship
    • Vern Redner Scholarship
    • Patricia A. Riley-Shurte Memorial Scholarship
    • Leslye and Bob Runkle Scholarship Fund
    • Keith and Betty Russom Memorial Scholarship
    • St. Denys Foundation Scholarship
    • Ruth Sarabyn Memorial Scholarship
    • Harry and Mildred Shannon Memorial Foundation Scholarship
    • Dr. John and Sonja Smith Scholarship
    • Marion Snell Memorial Scholarship
    • A. Bruce and Ada M. Springsteen Scholarship
    • Wayne K. Stovern Memorial Scholarship
    • David Taylor and Mary Ann Crete Scholarship
    • Gula Thatcher Estate Scholarship
    • Matt Weid Memorial Scholarship
    • Hon. Fred and Ina Hunter Wells Memorial Scholarship
    • Darrin Williams Memorial Scholarship
    • David Wilson Memorial
    • C. Wimberly Endowment